Vánoční koření provoní domy. Jaké můžeme za typicky vánoční označit?

Když se v období Vánoc vstoupí do nějaké domácnosti, automaticky by nás mělo „trefit” do nosu nějaké aroma. Buďto tradiční pečící, týkající se milovaného cukroví, nebo by mělo domácností kolovat nějaké koření, respektive jeho vůně, která nás dokáže naladit na tu pravou vánoční atmosféru. Ať už si koření přidáváte do instantních kaší nebo ho využíváte jinak, pojďme si říct, jaké mezi takové tradiční vánoční patří.

Badyán

Zhruba v sedmnáctém století k nám doputovalo z jihovýchodní Asie a Tichomoří. Zájem o něj byl obrovský, důvodem bylo hlavně ono aroma, které badyán sršel kolem dokola. Velice rychle si našel využití v české kuchyni, kde se stal součástí perníkových buchet, švestkových povidel nebo například nejrůznějších druhů sušenek. 

Badyán můžeme po stránce vůně přirovnat k anýzu a díky svému složení se využívá v tradiční medicíně. Má totiž řadu pozitivních účinků na naše zdraví.

Skořice

Umíte si představit vánoční cukroví bez špetky skořice? Příjemná, velmi výrazně vonící skořice také nemá kořeny u nás. Pochází z tropické oblasti, kde se získává z takzvaných skořicovníků. Velmi často se sice využívá v celku, ale také existuje skořice mletá, která je při pečení mnoha buchet nebo bábovek preferovanější. 

Stejně jako badyán, i skořice má řadu pozitivních účinků na zdraví. Konkrétně například zmírňuje krvácení z nosu nebo silnou menstruaci a dokáže také ulevit od nepříjemných trávicích potíží.

Vanilka

Patří do každého vaječňáku – řeč je o vanilce, která je také nedílnou součástí například oblíbených omáček a šodó. Věděli jste, že původně rostla hlavně v Mexiku? Nyní se volně vyskytuje například na Madagaskaru, kde jsou hotové vanilkové plantáže. Nachází se zde také nejkvalitnější na celém světě.

Vanilka je známá pro svou silnou, sladkou vůni a také specifickou lahodnou chuť. I když dnes existují nejrůznější náhražky vanilky, přesto řada lidí nedá dopustit na tu pravou.