Unikátní místa, která stojí za vidění. Radí UNESCO
Stejně jako jaký rok, i letos UNESCO sestavilo žebříček těch nejzajímavějších a nejunikátnějších míst na světě, které stojí za vidění a za zhlédnutí. Právě ty byly zároveň nově přidány do seznamu světového dědictví UNESCO. Letos se sešla porota pocházející z jedenadvaceti států, která vybrala desítky zajímavých míst. V současné době tak seznam světového dědictví sčítá už přes tisíc výjimečných míst, nejvíce z nich pak najdete v Číně a Itálii, kde jich je přes padesát. Další najdete ve Španělsku nebo třeba v Mexiku.
Jak jsme zmínili, letos do seznamu světového dědictví UNESCO přibylo několik desítek zajímavých míst. Konkrétně se jednalo o 29 staveb a míst, z nichž si některé odhalme.
Pohřebiště Tilmun v Bahrajnu
Pohřebiště Tilmun nacházející se v Bahrajnu se zařadilo nově mezi stavby a místa světového dědictví UNESCO. V překladu lze název místa přeložit jako “město života”, postaveno bylo mezi rokem 2050-1750 před naším letopočtem. Pokud se budete chtít na pohřebiště podívat, najdete ho v západní části ostrova.
Starobylé železářské lokality v Burkině Faso
Ve vnitrozemí afrického státu najdete pece na tavení železa a podobné věci. Jsou to zbytky ze starobylých železářských lokalit, které se nově také zařadily do zmiňovaného seznamu UNESCO. Konkrétně se nachází v Burkině Faso. Většina železářských lokalit se datuje dokonce až do osmého století před Kristem.
Džajpur v Indii
I město Džajpur ležící v Indii se nově zapsalo do seznamu světového dědictví UNESCO. Městu Džajpur se také přezdívá Růžové město, začalo se podle všeho stavět kolem roku 1727. Velice zajímavé je to, že se už tehdy začalo město stavit podle architektonického plánu, což na tu dobu bylo opravdu nevídané.
Hyrcanské lesy v Íránu
Husté Hyrcanské lesy se rozpínají na pětapadesáti tisících metrech čtverečních, najdete je konkrétně kolem Kaspického moře v Íránu. Je to domov více jak osmdesáti druhů ptáků a skoro šedesáti druhů savců, nemůžeme se proto divit, že byl les také zapsán do seznamu UNESCO.