Jak by měla vypadat správná venkovní voliéra? 

Chov papoušků je v Česku velmi oblíbený a stále přibývá jedinců, kteří tomuto koníčku chtějí věnovat svůj čas i svou pozornost. Patříte mezi ně? Nabízí se otázka, jak by měla ideálně vypadat venkovní voliéra. Postavená by měla být z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby, to je jasné, ale co dál? 

Velikostně musí sedět papouškovi 

Největším dilematem je vybrat ideálně velkou venkovní voliéru. Přece jenom u příliš velkých si chovatelé říkají, že budou až moc, u menších se papouškové dovnitř ani nevejdou. Pokud hledáte nějaký tahák na to, jak velká by měla být voliéra, v ideálním případě se ptejte samotných papoušků. Jejich velikost i rozpětí křídel při letu jsou největšími pomocníky, kterým se ostatně musíte přizpůsobit.  

Papouškové se totiž musí ve svých venkovních obydlích alespoň trochu prolétnout. Proto hledejte takové voliéry, které budou nejen dostatečně dlouhé, ale také dostatečně vysoké. I když zaberou prostor na zahradě pravděpodobně větší, než jste očekávali, okřídlení společníci budou štěstím bez sebe. 

Zvolte vhodný základ 

Aby se papouškům uvnitř voliéry dobře žilo, je nutné do ní zakomponovat potřebný základ. Podloží se musí dobře zpevnit, protože nestojíte o to, aby do voliéry vklouzla nějaká zvěř či konkrétně kuna, která by s papoušky udělala „rychlý proces”.  

Na druhou stranu myslete na lehký sklon nebo odtokové kanálky, které jsou zapotřebí v případě, že se rozhodnete spodní část vylít betonem. Nahoru pak dejte kačírku, která je mezi chovateli velmi oblíbená. 

Voliéru zabezpečte 

I když v dobře pečující rodině papouškové chtějí vydržet, nepodceňujte jejich inteligenci. Někdy jim něco může „přelétnout přes nos“ a budou se chtít dostat z ptačí klece ven. Proto je dobré mít voliéru dobře zabezpečenou, ostatně i před možnými zloději.  

Vhodné je dvojité pletivo, kterým se ani andulky neprotáhnou. Samozřejmě za jistotu se berou voliéry z hliníkových profilů, které jsou dostatečně bytelné i bezpečné.