Jak je to s kempováním ve volné přírodě u nás a u našich sousedů?
Rozhodli jste se vydat na road trip po České republice? Sehnali jste si dokonce i vestavbu do auta na spaní a chcete to po dlouhém dni na silnici někde “zakempit”? Pak se jistě ptáte, jestli musíte kempovat jenom v kempech nebo jestli je to možné i takzvaně “na divoko” někde o samotě. Pojďme si říct, jak je to u nás s kempováním ve volné přírodě. A zároveň si prozraďme, jak je to s kempováním v přírodě u našich sousedů.
Kempování ve volné přírodě v Česku
Pokud jste v minulosti podnikli road trip do zahraničí, pak víte, že v zahraničí není zakázané kempovat ve volné přírodě. Samozřejmě jsou místa či země, kde se kempovat nesmí, ale třeba taková Skandinávie je kempování “na divoko” poměrně otevřená. Jenže jak je tomu v České republice? Podobá se v tomto Česko Skandinávii? Je možné zaparkovat ve volné přírodě a vyspat se v naší vestavbě do auta?
V České republice není kempování ve volné přírodě zakázané čili je povolené. Našli bychom ale řadu výjimek. Mluvíme konkrétně o zákazu kempovat v národních parcích nebo v chráněných krajinných územích. Také se nesmíte usídlit ve vojenských újezdech nebo na soukromých pozemcích.
Kempování ve volné přírodě u našich sousedů
Že máte hranice za rohem, proto jste se rozhodli vydat se na road trip spíše k našim sousedům? Pak vás jistě také zajímá, jak je to u nich s kempováním. Bohužel tady s kempováním ve volné přírodě příliš nepochodíte. Sousední země totiž nejsou příliš nakloněny kempování “na divoko”. Zcela zakázáno je to na Slovensku, také v Rakousku i v Německu, dále pak ve vzdálenějším Maďarsku.
Co se týče Polska, zde s kempováním “na divoko” problém není, pokud tedy nekempujete v národních parcích nebo na soukromém pozemku. Dalo by se tedy říct, že v Polsku je prakticky stejná situace jako u nás – u nás se taktéž nesmí kempovat na soukromém pozemku si v národních parcích, ale to už jsme zmiňovali.