Jak pečovat o jídelní stůl? 

Jídelní stůl by nám měl vydržet po několik dekád. Pokud si přejete, aby i váš kus jídelního nábytku byl krásný po dlouhou dobu, pečujte o něj správně. Jak na to? 

Správná volba profilování

Abyste si dokázali stůl zachovat po dlouhé roky krásný a beze změny, stačí si správně vybrat při zařizování kuchyně. Stoly bez profilů a kudrlinek se přirozeně mnohem lépe udržují. Máte rozkládací stůl? V tom případě bude potřeba dbát na dokonalé vysušení oblasti spoje při každém čištění. Máte v místnosti stůl, který má originálně řešené stolové podnože? Věnujte jim dostatek pravidelné péče. Zkrátka tvar stolu, který si pro svou místnost vybíráte, je pro následný úklid klíčový. 

Pravidelná ochrana je základ

Máte stůl z masivního dřeva? Pravidelně jej ošetřujte speciálními prostředky, které budou působit jako ochranná vrstva na laku dřeva. I když se na stole něco vylije, nebude to mít žádný vliv na kvalitu a podobu stolu. Ošetřit byste měli také kovové součásti vašeho stolu. Pravidelná ochrana stolu by se měla provádět alespoň jednou měsíčně. Stůl bude odolnější vůči působení nečistot, i proti mechanickému poškození. 

Pozor na abraziva

Zejména masivní stoly, skleněné plochy, nebo také povrch z dřevotřísky, není uzpůsoben pro časté odstraňování nečistot pomocí drátěnky nebo abrazivní pasty. Pozor si raději dejte i na drátěnkovou stranu houbičky na nádobí. Mnohem lepší je stůl rychle setřít po každém jídle než se až večer snažit odstranit již zaschlé kousky pokrmů. Abrazivní pasty mohou poškodit lak nebo celkový povrch plochy stolu. 

Ani silná chemie není zrovna dobrá volba

Stačí, když budete plochu vašeho stolu pravidelně ošetřovat pomocí houbičky s běžným saponátem na nádobí. Chemické látky, nebo také desinfekce, mohou mít vliv na kvalitu povrchové úpravy stolu. 

Spolehněte se na pravidelnou údržbu, pro kterou vám postačí jen houbička se saponátem.