Otázky o fotovoltaice a odpovědi na ně
Zájem o fotovoltaické elektrárny rapidně roste, čemuž se nelze divit. Touha po celkové úspoře je tak vysoká, že by tomu jeden nevěřil. Energie však dosahují svých rekordních hodnot (mnozí se domnívají, že se jedná o nové cenové standardy), a tak není zbytí. V případě, že nad fotovoltaikou také uvažujete, nabízí se několik základních otázek, které si pokládá prakticky každý a u nichž je dobré znát i odpovědi.
Existuje jenom jeden typ solárních panelů?
Kdepak. Typů solárních panelů je víc než dost. V současné době je rozlišujeme hlavně podle typu fotovoltaických článků, a to například na polykrystalické, monokrystalické, také amorfní. Celkově se však vždy liší výkonem, vlastnostmi, ale také schopnostmi přeměňovat energii z rozptýleného slunečního svitu.
Každý typ solárních panelů má svou funkčnost a svá pozitiva. Například monokrystalické panely mají vysokou účinnost, a to i při velmi vysokých podmínkách. Polykrystalické panely jsou sice méně účinné, na druhou stranu mají rovnoměrný výkon. A co amorfní panely? Ty disponují prakticky nejvyšší citlivostí, a to i při nízké intenzitě slunečního záření.
Kolik energie dokáže fotovoltaický panel vyrobit?
Nabízí se otázka, kolik energie dokáže takový fotovoltaický panel vyrobit. V případě, že uvažujete nad tímto řešením, překvapí vás, že samotná fotovoltaická elektrárna dokáže pokrýt až 70, ne-li 80 % vaší energetické spotřeby. Stáváte se tak z velké části skutečně minimálně závislí na dodavatelích energií.
Co se týče konkrétního množství energie, odvíjí se to od výkonu panelu čili od toho, kolik jeden panel dokáže maximálně vyrobit. Podmínky jsou všude stejné, jeden kWp vyrobí v průměru okolo 980 kWh elektrické energie.
Kam umístit fotovoltaiku?
I když je pravdou, že se fotovoltaické elektrárny umísťují přednostně na střechy rodinných domů, není to nutně podmínkou. Pokud se však rozhodnete jít v těchto stopách a umístit fotovoltaiku na střechu rodinného domu, pamatujte na to, aby krovy byly dostatečně pevné a unesly zátěž, kterou fotovoltaika rozhodně je.