Využití virtuální reality v psychologii. Kdy může pomoct?
Během pandemických měsíců vzrostla čísla hovořící o počtu pacientů trpících psychickými potížemi. Současné moderní technologie umožňují řadě pacientů opět nalézt pevnou půdu pod nohama.
Porucha autistického spektra
Rozšířená realita může být použita v rámci nápravy poruch autistického spektra. Pokud má pacient potíže vejít do místnosti, ve které se již nacházejí lidé, s touto metodou se týmu psychologů může podařit navodit realistické situace a vhodným tempem pracovat s pacientem tak, aby se v tomto prostředí začal cítit komfortněji. Virtuální realita nabízí velmi realistický prožitek, proto je pro tyto účely více než vhodná.
Porucha příjmu potravy
Osoby, které trpí bulimií, obezitou, nebo třeba anorexií, potřebují začít spolu s týmem psychologů pracovat na obrazu vlastního těla a na jeho přijetí. Současně s tím se pojí také práce se sociálním okolím pacienta, které je často k vnímavému člověku příliš kritické. Poruchy příjmu potravy se tak daří překonávat simulací různých tvarů postavy, které jsou v rámci práce s psychologem rozebírány.
Copingová strategie
Léčit fóbie, deprese nebo posttraumatické stresové poruchy se s touto metodou daří například pomocí copingové strategie. Zde se pacient učí zvládat stresové situace, které by v reálném prostředí pro něj byly příliš náročné. Pomalu se tak pacient učí pracovat a bezpečně se setkávat s předmětem svého strachu a simulovat případy, které mu dělají potíže.
Expoziční terapie
Další možností je metoda expoziční terapie ve virtuální realitě. Zde se efektivně léčí posttraumatické stresové poruchy, se kterými se například setkávají vojáci při návratu z válečného území. Tato metoda se uplatňuje i u léčby fantomové bolesti. Zde se tedy jedná například o bolest končetiny, o kterou již člověk přišel.
Toto jsou některé možnosti využití VR v rámci psychologie.